Monday, October 18, 2010

Csicsergő Óvoda Boldog:

Szakmai utazás Erdélybe
Óvodák közötti együttműködés a Comenius program támogatásával

Óvodánk munkatársaival Sepsiszentgyörgyre utaztunk október 5. és 9. között, ahol Heves, Varmland és Kovászna megyék óvodáinak módszertani tapasztalatcseréje vette kezdetét. Ahogyan már korábban beszámoltunk róla, az Európai Unió "Egész életen át tartó tanulás" programja Comenius akciójának keretében nyújtott be pályázatot és nyert el támogatást a három megye óvodáinak partnersége. A két évig tartó projektben Heves megye részéről a boldogi Csicsergő Óvoda működik együtt a sunne-i Hea- és a sepsiszentgyörgyi Hófehérke Óvodák szakembereivel, kollektívájával.
A Comenius program alapvető célja, hogy európai szinten hozzájáruljon a közoktatás minőségének fejlődéséhez, erősítse annak európai dimenzióját, illetve segítse a nyelvtanulást.
Együttműködés középpontjában "a népi hagyományok megőrzésének és továbbélésének lehetőségei az óvodai oktatásban" témája áll. Mindhárom intézmény oktatási-nevelési tervében kiemelt helyen szerepelnek a népi hagyományokra épülő programok, rendezvények, melyek egyrészt hozzájárulnak az óvodában folyó oktatási munka színvonalának emeléséhez, másrészt segíti az adott térségben, helyi közösségben kialakított és napjainkig továbbélő hagyományok megőrzését és továbbadását a fiatal generációk részére.
A sepsiszentgyörgyi találkozón áttekintettük a soron következő feladatokat és lehetőségünk nyílt betekinteni az erdélyi intézményben zajló szakmai munkába is. A boldogi óvoda 12 fős csapata Zsírosné Őszi Katalin vezetésével vett részt a háromszéki programon.
Nagy szeretettel fogadtak minket a Hófehérke Óvoda dolgozói és vezetője Márk Emese, igazi magyaros vendéglátásban volt részünk. Jó kapcsolatot tudtunk kialakítani mind az erdélyi, mind a svéd partnerekkel. A találkozó csúcspontja volt a gyermektáncház, ahol a székely és román viseletbe öltözött gyerekekkel együtt táncoltunk svéd- és boldogi óvónénik.
A sepsiszentgyörgyi találkozót követően a tervek szerint még két további szakmai konzultációra kerül sor a "legjobb gyakorlatok" megismerése céljából: 2011. április 29-től május 1-ig Heves megyében, Boldogon és 2012. áprilisában a svédországi Sunnében. A project során több olyan tevékenységet is szervezünk - kiállítás, neves napokhoz kötődő ünnepségek, hagyományőrző kézműves műhelymunkák, népi dalok és játékok gyűjtése -, melyeknek köszönhetően az óvodások és a munkatársak megismerkedhetnek a másik két ország hagyományos értékeivel is. A projekt zárásaként egy tradicionális népi játékokat bemutató könyvet is szeretnénk összeállítani, amelyet nemcsak az együttműködő intézmények, hanem más európai országok is jól használhatnak majd.

Bánkiné Józsa Erzsébet
A néphagyományőrző program gondozója

No comments:

Post a Comment